Fotel biurowy, jak wybrać?

Nie jest tajemnicą, że biuro jest wizytówką przedsiębiorstwa. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej stylizacji dominującej w tym pomieszczeniu. Idąc tym tropem, wielu właścicieli powierzchni biurowej dużą uwagę zwraca na wygląd i funkcjonalność biurek, regałów, szafek oraz innych elementów wyposażenia biurowego. Z drugiej jednak strony niewiele osób zwraca należną uwagę na wybór oraz ustawienie fotela biurowego, nie zdając sobie sprawy, że to właśnie fotel wpływa bezpośrednio na samopoczucie pracowników oraz ich wydajność, a co się z tym wiąże rozwój firmy. Zauważa się, że źle dobrany fotel jest jednym z głównych przyczyn zdenerwowania, które uniemożliwia odpowiednie skupienie - niezbędne podczas pracy. Z czasem u pracownika mogą pojawiać się również bóle pleców, kręgosłupa a nawet głowy! Czy w takim stanie można pracować?

Oczywiście że nie, dlatego tak ważne jest testowanie fotela biurowego przed jego zakupem w selu dopasowania odpowiedniego modelu do indywidualnych potrzeb. Niemniej ważne jest właściwie ustawienie tego podstawowego, biurowego mebla. Jak to zrobić? Wystarczy zapoznać się z poniższymi zasadami. Bardzo ważną kwestią jest ustawienie wysokości fotela biurowego, w taki sposób by kończyny dolne swobodnie opierały się o podłoże, a kolana powinny być nieco rozchylone, zaś między kolanami a podudziem, powinien być zachowany kąt prosty. Równocześnie warto zadbać o odpowiednie dopasowanie podłokietników.

Podczas regulacji, trzeba rozsiąść się wygodnie, możliwie jak najbliżej biurka, same podłokietniki powinny obracać się horyzontalnie, co da możliwość doboru odpowiednio funkcjonalnej odległości pomiędzy podłokietnikami a blatem biurka. Warto podczas tego procesu, równocześnie dopasować wysokość fotela. Niemniej istotne co powyższe elementy jest dobór odpowiedniego wyprofilowania oparcia. Właściwie dobrane, stanowi podporę dla kręgosłupa tym samym neutralizuje ryzyko wystąpienia garba. Ważne jest, siedzisko, które z kolei powinno posiadać odpowiednią twardość dzięki czemu podczas pracy nie będzie dokuczało nieprzyjemne drętwienie dolnych kończyn.

Autor

Aneta Hućko

Pracownik biurowy - Bydgoszcz.

Zobacz również